• Strona główna
  • Mapa strony

Porady online

Jak przekonać narzeczonego, by zaakceptował moich rodziców?

Pytanie

Pytanie

Dzień dobry,

potrzebuję porady specjalisty, dlatego pozwoliłam sobie napisać do Pani. Mam 27 lat, mój partner 30. Jesteśmy razem około 3 lat i poważnie myślimy o wspólnej przyszłości. Pojawił się tylko pewien problem, który dotyczy moich rodziców.

Otóż są oni dość specyficzni. Odkąd pamiętam w naszym domu nigdy za wiele się nie rozmawiało. Teraz gdy jestem w związku małomówność moich rodziców, brak dialogu z ich strony jest powodem kłótni między mną a moim partnerem. To nie moja wina, że mam takich rodziców. Jest mi też bardzo przykro, że nie mogę z nimi normalnie porozmawiać. Nie wiem, jak mam wytłumaczyć partnerowi, jakich użyć argumentów, aby spróbował zaakceptować moich rodziców. Ja przecież zaakceptowałam Jego sytuację w rodzinie, a w niej też nie jest różowo...

Kocham mojego partnera, to z nim pragnę dzielić życie. Cieszę się także z tego, że udało się nam stworzyć piękny, wartościowy związek, oparty na miłości i rozmowie. Przecież ani on, ani ja nie wybraliśmy sobie rodziców. Będę Pani wdzięczna za każde słowo, radę, bo jest mi bardzo trudno.

Dziękuję za pomoc.

Odpowiedź

dr Aleksandra Hulewska

Dzień dobry,

jeśli dobrze rozumiem, Pani partner przeżywa trudności z powodu ograniczonego kontaktu z przyszłymi teściami. Wolałby sytuację, w której wszyscy Państwo (tj. on, rodzice i Pani) moglibyście się spotkać, porozmawiać, a także uzgodnić rozmaite sprawy, na przykład te związane ze ślubem czy weselem.

Z pewnością byłoby bardziej komfortowo, gdybyście oboje mieli dobre relacje ze swoimi krewnymi. Tak jednak nie jest. I - jak słusznie Pani zauważa - nie Pani jest za to odpowiedzialna. Charakter relacji między mamą, tatą i partnerem zależy wyłącznie od tych trzech osób. I tylko one mogą się ze sobą porozumieć. Zamiast zatem oczekiwać, że to Pani naprawi relację z przyszłymi teściami,  warto by Pani partner podjął samodzielną próbę dogadania się z nimi.

Na szczęście w liście czytam także, że tworzycie Państwo dobry związek oparty na miłości i rozmowie. W tym upatruję Państwa siły. Wykorzystajcie ją i porozmawiajcie spokojnie o swoich oczekiwaniach i potrzebach, ale także ograniczeniach oraz o tym wszystkim, na co nie do końca macie wpływ. Mam nadzieję, że spojrzenie na swoją sytuację z nowej, bardziej realistycznej perspektywy pozwoli Państwu rozwiązać opisane problemy.  

Życzę Państwu powodzenia, pozdrawiam serdecznie,

Aleksandra Hulewska

porady onlineSerdecznie zapraszam do kierowania do mnie swoich pytań